Jeotermal Enerjiye Teşviklerin Artması Bekleniyor

12.04.2018 14:37 | 763 | Admin
Jeotermal Enerjiye Teşviklerin Artması Bekleniyor

2020 Sonrası İçin Jeotermal Enerjiye Teşviklerin Artması Bekleniyor
 
JESDER tarafından düzenlenen Türkiye Jeotermal Çalıştay ve Kongresi'nin açılışında konuşan Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Oğuz Can “Türkiye, Jeotermal Enerjide  Dünya genelinde dördüncü oldu” dedi.
 
 
ETKB Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Can, JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye Jeotermal Çalıştay ve Kongresi'nin açılışında konuştu. Jeotermal enerjinin yenilenebilir ve temiz bir enerji olduğuna dikkat çeken Can, yenilebilir enerji maliyetlerinin ucuzlamasına ek olarak, üretim santrallerinin esnekliği, yeni teknoloji ve trendlerin takibi, verimlilik gibi alanların öncelikle etkisi bulunduğunu anlattı. ayrıca, 2020 yılı sonrası için jeotermal sektörüne daha yalın fakat yerli aksamla ilgili desteklerin devam ettiği bir plan üzerinde çalıştıklarını söyledi. Can bu çalışmayı bu yıl içinde sonuçlandıracaklarını, hatta bu çalışmanın bir iki ay içinde açıklanabileceğini kaydetti.
 
Jeotermal Yatırımcısı 2020 Sonrası İçin Hız Kesmemeli
 
ETK Bakanlığı olarak 2020 sonrasındaki jeotermal teşvikleri sistemlerine dair teşvik olacaksa nasıl bir teşvik çalışması hazırlığı olacağı çalışmaları devam ediyor. Bizim burada ki ana mesajımız belli süreçler içinde bu çalışmayı nihayetlendirip bu yıl içinde açıklayabiliriz. Ama şunu söyleyebilirim, jeotermal yatırımcıları 2020 sonrası için proje geliştiriyorsa, hızınızı kesmeden devam etsin. Finansman ve yatırım maliyetlerinde birkaç farklı yaklaşımımız olabilir. Aynı şekilde düşündüğümüzü aynı şekilde fizibilite yaptığımızı söyleyebilirim.” dedi.
 
Zorlu Enerji Genel Müdürü Ali Kındap da jeotermal enerjinin 10 yıla yakın bir sürede kapasitesini 15 megavattan bin 155 megavata çıkararak dinamizmini kanıtladığını vurguladı.
 
Kındap ayrıca sektörün Maden Tetkik Arama'dan edinilen deneyimle hem yatırımlara devam edip hem de yeni keşifler gerçekleştirmeye kararlı olduğunu kaydetti.
 
İki gün sürecek çalıştay sonunda, jeotermal enerji piyasasının gelişimine ilişkin analiz ve YEKDEM sonrası dönem için öneriler içerecek rapor açıklanacak. 
 

Etiketler

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler