LandOcean Energy Tarafından Çin'de 4,387 Metre Derinlikte Jeotermal Kuyu Açıldı

10.04.2018 09:09 | 947 | Erkan Sancak (CFO)
LandOcean Energy Tarafından Çin'de 4,387 Metre Derinlikte Jeotermal Kuyu Açıldı

LandOcean Energy Tarafından Çin'de 4,387 Metre Derinlikte Jeotermal Kuyu Açıldı

 

Çin ilk kez 2018 Martının ortasında 4,387 metre gerçek derinliğe (TD) delinmiş ve Çin'in güneydoğusun da bulunan bir il olan Hainan Eyaleti'nde 185 ℃ (365 ℉) kaya ile iyi sonuçlar elde edilmişti.

Hot-Dry-Rock (HDR) pilot kuyusu, Çin, LandOcean Energy Service Co. Ltd.'nin bir yan kuruluşu olan LandOcean Hainan Company tarafından yapıldı. LandOcean, bu teknolojinin tüm entelektüel mülkiyetine sahipti. Hainan Eyaletindeki ilk HDR kuyusunu ve HDR jeotermal enerjisinin geliştirilmesindeki ilk başarısını ve ülkenin HDR jeotermal enerjisinin geliştirilmesine yönelik çabalarında bir kilometre taşı olduğunu belirtiyor.

Sıcak Kuru Kaya (HDR), Geliştirilmiş Jeotermal Sistem (EGS), yerden birkaç kilometre yükseklikte bulunan çok yüksek sıcaklıktaki kayaları kullanan bir tür jeotermal güçtür. Bu, yüksek basınç suyunun bir sondaj deliğinden ısı bölgesine pompalanmasıyla yapılır. Su kayadaki çatlaklardan geçerek kayaç ısısını yakalayarak, ikinci bir sondaj kuyusundan çok sıcak su olarak çıkana kadar, bir buhar türbini veya bir ikili enerji santrali sistemi kullanılarak elektriğe dönüştürülür. Artık soğutulan suyun tamamı tekrar ısınmak için toprağa enjekte edilir. Kullanım verimliliği% 73'e kadar yüksektir, bu da güneş enerjisinin 5,3 katı ve rüzgar enerjisinin 3,5 katıdır.

Çin Merkez Hükümeti, Hainan Eyaleti'ni dünya çapında eğlence adasına ve çevre dostu kalkınma için bir model haline getirmeye teşvik etmek için birkaç önlem aldı. Çin'in uzun vadeli planına göre, jeotermal enerji 2030 yılında enerji tüketiminin% 3'üne kadarını alacaktır, yani jeotermal enerji 180 milyon ton standart kömür veya 140 milyar metreküp doğal gaza eşdeğer olacaktır. HDR'nin gelişimi, Çin'in enerji tüketim matrisini önemli ölçüde optimize edecek, enerji arz güvenliğini temin edecek, karbon salımını azaltacak, ekosistemi iyileştirecek ve nihayetinde yeşil büyümeye ulaşacaktır.

İlk HDR'nin görevini yerine getirmek için, jeo-anket, kuyu tespiti, mühendislik tasarımı ve iyi inşaat sürecinde bir dizi teknik zorluklar aşılmıştır. Aday alan nihayet Qiong Bei Bölgesi'nde LandOcean CTO'su Profesör Li Dewei'nin yenilikçi HDR teorisinin rehberliği ile kararlaştırıldı. Qiong Bei Area küçük granit ve volkanik aktivite içermez. HDR rezervuarının adaylarını taramak için granit ve volkanik aktivite elementerdir. Ayrıca, HDR enerjisinin dağılımını, oluşum modelini ve ilk geliştirme alanının 1,854 kilometre kareye kadar inşasını anlamak için araştırmalar yapılmıştır. Pilot kuyucukların yeri, jeofizik ve jeolojik verilerin kapsamlı bir şekilde araştırılmasından sonra, bitişik kuyucukların sondaj / loglama / çamur-loglama verisinden sonra yapılmıştır. Ayrıca, LandOcean yarı yılını geçirdi ve site erişilebilirliği, işletme güvenliği, çevre koruma ve yerel sakinlere en az etkiyi kapsamlı bir şekilde ele aldı.

Sondaj programı 66 gün sürmekte ve 185 ℃ (365 ℉) kaya sıcaklığı ve kritik çekirdek özellik sonucu ve kayıt verisi vermektedir. Bu iyi bir başlangıç ​​olduğunu kanıtladı ve Hainan Eyaleti ve Çin'in geri kalanında EGS Enerji Santrali'nin temelini inşa edecek.

Kaynak

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler