Küresel Bazda Yenilenebilir Enerji Güçlü Büyümesini Sürdürüyor

09.04.2018 09:06 | 829 | Erkan Sancak (CFO)
Küresel Bazda Yenilenebilir Enerji Güçlü Büyümesini Sürdürüyor

Küresel Bazda Yenilenebilir Enerji Güçlü Büyümesini Sürdürüyor
 
 Yeni IRENA Kapasite Veri Gösterileri
 
Abu Dhabi, BAE, 05 Nisan 2018 - 2017 sonunda küresel yenilenebilir üretim kapasitesi 167 GW artarak 2.179 GW'a ulaştı. Bu, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yayınlanan yeni verilere göre, yıllık yaklaşık% 8,3'lük bir artış, üst üste yedi yıl boyunca ortalama bir artışı temsil etmektedir. Yenilenebilir Kapasite İstatistikleri 2018, yenilenebilir enerji kapasitesi istatistikleri konusunda en kapsamlı, güncel ve erişilebilir rakamlardır. 200'den fazla ülke ve bölgeden yaklaşık 15.000 veri noktası içerir.
 
IRENA Genel Müdürü Adnan Z. Amin, “Bu son veriler, hızla düşen fiyatlar, teknoloji gelişmeleri ve giderek daha olumlu bir politika ortamı sayesinde küresel enerji dönüşümünün hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ettiğini doğruladı. “Yenilenebilir enerji artık karbon salımlarını sınırlamak, enerji erişimini artırmak, hava kirliliğini azaltmak ve enerji güvenliğini arttırmak isteyenler için olduğu gibi, ekonomik büyümeyi ve iş yaratımını desteklemek isteyen ülkeler için bir çözüm.”
 
Amin, “Enerji üretim sektöründeki bu açık kanıtlara rağmen, yenilenebilir enerji kaynaklarının büyümesi için önemli bir fırsatın olduğu ısıtma, soğutma ve taşımacılık sektörlerini kapsayacak şekilde eksiksiz bir enerji dönüşümü elektriğin ötesine geçiyor” dedi.
 
Solar fotovoltaik (PV) 2017 yılında% 32 oranında büyüyerek,% 10 büyüdü. Bu büyümenin temelinde, 2010 ve 2017 yılları arasında güneş PV'sinin% 73 oranında azalması ve yaklaşık dörtte bir oranında karada rüzgârın giderilmesi gibi önemli maliyet düşüşleri söz konusudur. Her iki teknoloji de, fosil tarafından üretilen maliyetin çok altındadır. yakıtlar.
 
Çin, 2017 yılında tüm yeni kapasitenin yaklaşık yarısını kurarak küresel kapasite artırımlarına öncülük etmeye devam etti. Tüm yeni kapasite artışlarının% 10'u Hindistan'dan, çoğunlukla güneş ve rüzgardan geldi. Asya, 2017 yılında yeni kapasite ilavelerinin% 64'ünü, geçen yılki% 58 seviyesinden oluşturdu. Avrupa, 2017 yılında 24 GW yeni kapasite ve ardından 16 GW ile Kuzey Amerika'yı ekledi. Brezilya, bir önceki yıla göre on kat artış gösteren 1 GW güneş enerjisi jenerasyonu yükleyerek hızlandırılmış yenilenebilir enerji dağıtım yoluna girdi.
 
Şebeke dışı yenilenebilir enerji kapasitesi 2017 yılında görülmemiş bir artışla karşılaştı ve tahmini 6.6 GW şebeke dışı müşterilerle hizmet verdi. Bu, geçen yıl elde edilen% 10'luk bir büyümeyi temsil ediyor ve şu anda 146 milyon insan artık şebeke dışı yenilenebilir kaynak kullanıyor.
 
Teknolojiye göre öne çıkan özellikler:
 
Hidroelektrik: 2017 yılında devreye alınan yeni hidro kapasite miktarı son on yılda görülen en düşük seviyedeydi. Brezilya ve Çin, bu genişlemenin çoğunu açıklamaya devam etti (12.4 GW veya tüm yeni kapasitenin% 60'ı). Hidro kapasite de Angola ve Hindistan'da 1 GW'dan fazla artmıştır.
 
Rüzgar enerjisi: Yeni rüzgar enerjisi kapasitesinin dörtte üçü beş ülkede kuruldu: Çin (15 GW); ABD (6 GW); Almanya (6 GW); İngiltere (4 GW); ve Hindistan (4 GW). Brezilya ve Fransa da 1 GW'dan daha fazla yüklendi.
 
Biyoenerji: Asya, Çin'deki 2,1 GW, Hindistan'da 510 MW ve Tayland'da 430 MW'lık artışlarla birlikte biyoenerji kapasitesindeki artışın çoğunu açıklamaya devam etti. Biyoenerji kapasitesi de Avrupa'da (1.0 GW) ve Güney Amerika'da (0,5 GW) artmış, ancak Güney Amerika'daki artış önceki yıllara göre nispeten düşük olmuştur.
 
Güneş enerjisi: Asya, 72 GW'lık bir artışla küresel güneş enerjisi kapasitesini genişletmeye devam etti. Bu büyümenin çoğunu üç ülke, Çin'de 53 GW (+% 68), Hindistan'da 9,6 GW (% + 100) ve Japonya'da 7 GW (+% 17) artışla açıkladı. Çin, 2017 yılında kurulan tüm yeni güneş enerjisi kapasitesinin yarısından fazlasını oluşturdu. 2017 yılında 1 GW'dan fazla güneş enerjisi üreten diğer ülkeler: ABD (8.2 GW); Türkiye (2,6 GW); Almanya (1.7 GW); Avustralya (1.2 GW); Güney Kore (1.1 GW); ve Brezilya (1 GW).
 
Jeotermal enerji: Jeotermal enerji kapasitesi 2017 yılında 644 MW artarken, Endonezya (306 MW) ve Türkiye (243 MW) 'da büyük artışlar yaşanmıştır. Türkiye yıl sonunda 1 GW jeotermal kapasitesini geçti ve Endonezya hızla 2 GW yaklaşıyor.
 
Kaynak 
 
2018 Yenilenebilir Kapasite İstatistikleri İçin Lütfen Tıklayınız
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler