IRENA, IGA ve Dünya Bankası Ekibi Jeotermal Enerji Geliştirme Çalışması Yapıyor

05.04.2018 10:36 | 740 | Erkan Sancak (CFO)
IRENA, IGA ve Dünya Bankası Ekibi Jeotermal Enerji Geliştirme Çalışması Yapıyor

IRENA, IGA ve Dünya Bankası Ekibi Jeotermal Enerji Geliştirme Çalışması Yapıyor 
 
Jeotermal yatırımları kolaylaştırmak ve dünya çapında daha fazla projeyi kolaylaştırmak için yeni ülke düzeyinde kaynak veri toplama ve sınıflandırma çalışması yapıyor.
 
IRENA, Uluslararası Jeotermal Derneği (IGA) ve Dünya Bankası tarafından yürütülen yeni jeotermal kaynak veri toplama ve sınıflandırma çalışmaları sayesinde,  Küresel ülkelerin Jeotermal İttifak desteği ile jeotermal enerji projelerinin kurulması için potansiyel bir alanın taranması sırasında daha sağlam ve güvenilir bir prosedürler kümesi bekleyebilir;  
 
Birleşmiş Milletler Çerçeve Sınıflandırması'nın (UNFC) Jeotermal Enerji Kaynakları ve Rezervlerine ilişkin şartnameleri, jeotermal yatırımların teşvik edilmesinin uygulandığı ülkelere yardımcı olacak ekonomik canlılık, teknik fizibilite ve jeolojik güven göz önünde bulundurularak projelerin çıkarılabilir jeotermal enerjiye ilişkin tahminlerini nitelendirmek için uyumlu bir çerçeve sunmaktadır.
 
IRENA'nın Bilgi, Politika ve Finans Merkezi Müdürü Henning Wuester. “Jeotermal enerji, iklim değişikliğini olumsuz yönde etkilemeden, ekonomik gelişmeyi başarabilen istikrarlı, güvenilir bir enerji kaynağı olarak kabul edilmektedir. Sonuç da, küresel olarak jeotermal projelere ve jeotermal enerji, ısı ve diğer doğrudan kullanımlar için potansiyel sahaların ilk değerlendirmelerine yönelik artan ihtiyaçlara yönelik artan bir talep gördük ”diyor 
 
Wuester “IRENA, IGA ve Dünya Bankası arasındaki işbirliğiyle, kaynak değerlendirmelerinin yürütülmesi, gözden geçirilmesi ve jeotermal umutların gerçek potansiyelini ve değerini daha iyi anlamayı teşvik ettiği şekilde şeffaflık ve standardizasyon geliştirmeyi ve geliştirmeyi bekliyoruz” diyor .
 
Eylül 2017'de, IRENA girişimi olan Global Jeotermal İttifakı ülkeleri, Floransa Deklarasyonu aracılığıyla jeotermal enerji gelişiminin hızını önemli ölçüde artıracak önlemleri belirlemek ve uygulamak için birlikte çalışmaya karar verdiler. Ülkelerde jeotermal kaynak tahminlerinin standartlaştırılması, yatırımcılara, düzenleyicilere, hükümetlere ve tüketicilere, proje, şirket ve ulusal düzeyde gelişim fırsatları göz önünde bulundurulduğunda kritik öneme sahip olduğu için, bunu başarmanın anahtarıdır.
 
IRENA'nın proje koordinatörü. Oricha Ali “UNFC sisteminin Uygulanmasında, çoğu ülkede jeotermal kaynak tabanının daha kolay anlaşılmasını teşvik etmesi ve jeotermal alanların etkin değerlenmesini kolaylaştırması ve sonuç olarak sektördeki yatırımlar için finansmana erişimi arttırması bekleniyor” dedi. 
 
UNFC Jeotermal Teknik Şartnamesi  2016 yılında Birleşmiş Milletler Avrupa Sürdürülebilir Enerji Komitesi Avrupa Komisyonu tarafından resmi olarak onaylanmasından bu yana tüm ülkelere uygulandı,, sadece birkaç ülkede tek proje örneği çalışmaları uygulanmıştır.
 
Girişimi yürütmek, UNFC'yi ülkelerindeki tüm jeotermal projelere uygulayan güçlü jeotermal emelleri olan dört ülkede ulusal düzeydeki yetkilileri de içerecek ve IRENA'nın Yenilenebilir Enerji Global Atlası platformunda haritalar ve tablolar dahil olmak üzere jeotermal potansiyelin bütünsel bir görüntüsünü geliştirmeyi içerecek. 
 
IGA'nın İcra Direktörü Marit Brommer, “Jeotermal global bir standardı hak ediyor. IGA, IRENA ve Dünya Bankası ile UNFC jeotermal kaynakları üzerinde yapılan önemli çalışmalardan yararlanmak ve sınıflandırmalar ve standardizasyonlar yapmak için işbirliği yapmaktan dolayı heyecan duyuyor” diyor. “Çok uluslu düzeyde güçlü ortaklıklar kurmak ve ulusal düzeyde endüstri standartlarını ortak bir şekilde uygulamak, dünya çapında jeotermal enerjinin başarılı bir şekilde alınması için çok önemli olacaktır.”
 
IRENA ve IGA tarafından, Dünya Bankası Enerji Sektörü Yönetim Yardımı Programı'nın desteğiyle ortaklaşa uygulanacak olan proje, belirlenen jeotermal projelerin ve 14 farklı jeotermal projeye sahip olan bir Endonezya adası olan Flores'ın kaynak tahminlerinin gözden geçirilmesi ve sınıflandırılması ile jeotermal alanda önemli bir gelişim sağlanacak.
 
Kaynak
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler