İzlanda'daki Jeotermal Enerji Turizmi Güçlendiriyor

15.03.2018 00:23 | 815 | Erkan Sancak (CFO)
İzlanda'daki Jeotermal Enerji Turizmi Güçlendiriyor

İzlanda'daki Jeotermal Enerji Turizmi Güçlendiriyor

İzlanda'daki Hellisheiði Enerji Santrali, modern bir ekonomiye enerji sağlamak için jeotermal enerjinin nasıl kullanıldığını görmek için bir pencere görevi görüyor

 

Aktif yanardağlarla çevrili Reykjavik'e arabayla yaklaşık 20 dakika mesafede, İzlanda'nın en etkileyici turistik yerlerinden biri. Hellisheiði Enerji Santrali , sadece Hengill jeotermal alanı içindeki muhteşem konumuyla değil, aynı zamanda jeotermal enerji üretiminde ön plana çıkan öncü aktiviteler hakkında bilgi edinecek bir yer olarak popüler hale gelmiştir.

Jeotermal kaynaklar, şu anda dünyadaki en yüksek kişi başına düşen İzlanda'nın elektrik üretiminin beşte birini oluşturuyor. Bu arada, ülkedeki hemen her ev, Hellisheiği gibi enerji santrallerinden jeotermal enerji ile ısıtılıyor.

ON Power'in emisyondan arındırılmış operasyonlar konusundaki iddialı hedefi, çalışanları için çıtayı yükseltiyor.

İzlanda'nın en büyük jeotermal enerji şirketi olan ON Power ve ülkenin yanardağlardan enerji çekmedeki tartışmasız lideri tarafından yönetilmektedir . Yenilenebilir kaynaklar sayesinde, İzlanda'nın başkentinin ısıtma ihtiyacının yarısını karşılar ve İzlanda'nın iç elektriklerinin yaklaşık yarısını sağlar.

Turistler, popüler Jeotermal Fuarı'na ev sahipliği yapan Hellisheiði Power Plant'i ziyaret ederek ve turlar düzenleyerek soruları cevaplamak için tesis çalışanlarını işe alarak sürece ilk elden tanıklık etmeye davetlidir.

Isınma
Gezegenimizdeki ısı, muazzam bir enerji kaynağıdır, fakat şimdiye kadar, çoğunlukla, dünyanın yeryüzünün sıcaklığının karşılandığı jeolojik olarak aktif alanlarda kullanılmaktadır. Spesifik olarak, bu, Dünya'nın kabuğunu oluşturan tektonik plakaların, hangi noktalarda sıcaklığın diğer yerlere göre daha sığ derinliklerde erişilebildiği noktaları ifade eder.

Kısmen, İzlanda'nın jeotermal enerjideki ilerlemesi, bu bol doğal kaynaklara erişmesini sağlayan lokasyonuna atfedilebilir. Bununla birlikte, aynı zamanda, ısınma ihtiyacı, yüksek eğitim düzeyleri ve ülkenin bilinen fosil yakıt kaynaklarına sahip olmaması ile de bağlantılıdır.

İzlanda'nın coğrafi kaynağını yararlı bir enerji kaynağına dönüştürmek için, jeotermal enerji santralleri sıcak anakaya ile temas eden yeraltı sularına karışıyor. Isıya ulaşmak için mühendisler, Dünya'nın yüzeyine delinerek, altındaki jeotermal sıvıya ulaşırlar. Bu, elektrikli türbinleri ve ısı eşanjörlerini sıcak su üretmek için kullanır ve bu da ülke genelinde evlere gönderilir.

Enerji devrimleri
İzlanda'nın ilk dramatik enerji değişimi 20. yüzyılda gerçekleşti. Ev ısıtması bir zamanlar İzlanda'nın en büyük sera gazı emicisi oldu, ama şimdi hepsi ortadan kaldırıldı. Isıtma amaçlı olarak, jeotermal enerji, İzlandalı hanelerin yüzde 90'ının jeotermal ısınmaya sahip olduğu ölçüde kömür ve yağın yerini almıştır.

Bir sonraki dramatik değişim trafik emisyonlarının sonu olacaktır. Bu devrim, ON Power'ın elektrikli otomobiller için altyapı kurma ve İzlanda genelinde kullanımlarını artırma çabaları sayesinde şimdiden başlamıştır. Şirketin hızlı şarj istasyonları şimdi İzlanda'nın en yoğun rotalarını ve en büyük kentsel bölgelerini kapsamaktadır.

ON Gücü, jeotermal enerjinin sorumlu kullanımının karbon nötrlüğüne ulaşabileceğini gösterme misyonudur. Hellisheiði gibi elektrik santralleri sayesinde, şirket enerji sürdürülebilirliği için çok önemli bir adım olduğunu kanıtlayacak bilimsel bir çalışmaya öncülük ediyor.

Çığır açan yenilikler, Hellenhei'deki CarbFix projesinde bazalttaki CO2'nin mineralizasyonu gibi gözle görülür hedeflerin zaten görüldüğünü göstermektedir.

Sorumlu jeotermal kullanım, keskin bilim adamları, yetenekli teknisyenler, kullanışlı zanaatkârlar ve anlayışlı yöneticilerden oluşan bir işgücü gerektirir. ON Power'in emisyondan arındırılmış operasyonlar konusundaki iddialı hedefi, çalışanlarına yüksek bar koyar, ancak Hellisheiði'yi ziyaret etmek, size ulaşılabileceğini iyimser bırakacaktır.

Kaynak

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler