IRENA 2017 Yılında Yenilenebilir Enerji Üretimi Maliyetleri

22.02.2018 16:09 | 532 | Erkan Sancak (CFO)
IRENA 2017 Yılında Yenilenebilir Enerji Üretimi Maliyetleri


2017 Yılında Yenilenebilir Enerji Üretimi Maliyetleri

Yenilenebilir enerji, yeni enerji üretim ihtiyaçlarını karşılamak için gittikçe rekabetçi bir yol olarak ortaya çıkmıştır. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından hazırlanan bu kapsamlı maliyet raporu, dünyanın her yerindeki projelerden yapılan en son fiyat ve açık artırma fiyat verilerine dayanarak, temel yenilenebilir güç teknolojilerinin her birindeki en son eğilimleri vurgular.

Yenilenebilir enerji üretim maliyetleri düşmeye devam ediyor ve zaten yeni kapasite ihtiyaçlarını karşılamak için çok rekabetçi.

Açık artırmalar dahil olmak üzere rekabete dayalı satın alım, küresel yenilenebilir enerji dağıtımının küçük bir bölümünü oluşturur. Bununla birlikte, bu mekanizmalar yeni pazarlardaki maliyetleri hızla aşağı çekmektedir.

Küresel rekabet, en iyi proje geliştirme uygulamalarını yaygınlaştırmaya, teknoloji ve proje riskini azaltmaya ve yenilenebilir enerjileri şimdiye dek olduğundan daha maliyet-rekabetçi hale getirmeye yardımcı oluyor.

Gelişmiş ülkelerde, güneş enerjisi yeni nükleer enerjiden daha ucuza dönüştü.

Güneş fotovoltaiklerinden (PV) elde edilen düzleştirilmiş elektrik enerjisi (LCOE), 2010-2016 yılları arasında% 69 oranında azaldı - fosil yakıtların maliyet aralığına iyi geldi.

Aynı dönemde maliyetleri% 18 düşen kara rüzgârı, günümüzde 0,04 / kWh USD fiyatla rutin olarak devreye alınan projelerle çok rekabetçi elektrik sağlıyor.

Kurulum hızlandığında, yenilenebilir enerji kaynakları için maliyet denklemi daha iyi ve daha iyi hale geliyor. Karadaki rüzgar için birikmiş kurulu kapasitenin her iki katına çıkmasıyla birlikte, yatırım maliyetleri% 9 oranında azalırken elde edilen elektrik% 15 daha ucuza gelir.

Güneş enerjisi PV modülü maliyetleri yaklaşık dörtte bir oranında düştü ve konut güneş PV sistemlerini 2010'dan üç kat daha ucuz hale getirdi.

IRENA Yenilenebilir Maliyet Veritabanı, 1000'den fazla gigawatt (GW) güç üretim kapasitesini temsil eden dünya çapında projelerden LCOE için 15000 veri noktası içerir. Ek açık artırmalar veritabanı, yaklaşık 300 GW kapasiteli 7.000'in üzerinde projeyi kapsıyor.

Download the Executive Summary.

 

Kaynak 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler