Hitay Holding A.Ş. Aceh'de Jeotermal Enerji Üzerine Çalışmalar Başlatıyor

03.02.2018 00:37 | 915 | Erkan Sancak (CFO)
Hitay Holding A.Ş. Aceh'de Jeotermal Enerji Üzerine Çalışmalar Başlatıyor

Hitay Holding A.Ş. Aceh'de Jeotermal Enerji Üzerine Çalışmalar Başlatıyor

Türk şirketi Hitay Holding A.Ş., Aceh Enerji ve Mineral Kaynakları Bakanlığının iznini aldıktan sonra Bener Meriah'daki Jeotermal Gunong Geurudong projesi üzerinde çalışma başlatacak.

02.02.2018 Aceh Valiliği toplantı odasında Aceh Valisi Yusuf ile yapılan görüşmede, Türk Şirket Hitay Holding A.Ş. Başkanı Mehmet Emin Hıtay tarafından açıklandı.

Toplantıda Hitay Holding ile Aceh Valisi arasında Mutabakat Zaptının imzalanması takip etti.

Hitay Holding A.Ş. Başkanı Emin, "Aceh'de olmaktan çok mutlu olduğunu ve Allah'ın izniyle, bu Jeotermal proje yatırımlarını bu sene içinde yapılacak Açe ile Türkiye, çok yakın bir ilişki içindedirler. Firma olarak da içtenlikle bu proje ile Aceh’e yapacağımız yatırımlarla bir çok başarıya imza atacağız’ dedi.

Hitay Holding A.Ş. Başkanı Mehmet Emin'e göre, Gunong Geurudong, 220 megawatt'a ulaşan büyük bir jeotermal potansiyele sahip. İlk aşamada, Hitay şirketi 110 megavat ve 110 megawatt'lık ikinci etap ile genişleyecek.

Bu arada Aceh Valisi Irwandi Yusuf, derhal Enerji ve Mineral Kaynakları Bakanı Ignasius Jonan ile bir araya gelerek, Jeotermal projesi Gunong Geurudong'un lisans sürecinin hızlandırılması gerektiğini görüştü.

Aceh Valisi Irwandi Yusuf’a göre, "Jeotermal projesi yerel şirketlerin katılımıyla büyüyerek, Aceh halkına istihdam olanakları da sağlayacaktır. Bu projenin hayata geçirilmesi konusunda çok iyimser davranıldığından tarafların hepsinden destek istiyoruz, böylece sorunsuz çalışmayı planlamaktayız. Ayrıca, birçok Türk şirketinin Aceh'e yatırım yapmak istediğini de belirtti. Hitay'ın yanı sıra, Aksa Enerji Üretim, Aceh Hükümeti ile Aceh'de bir gaz enerji santrali projesi üzerinde çalışmak üzere bir devreye girdi.

"Eğer Hitay Holding A.Ş. bu projede başarılı olursa, diğer Türk firmaları Aceh'e yatırım yapacaktır" dedi.

Kaynak

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler