Kanada Jeotermal Enerjiye Yatırım Yapmaya Devam Ediyor

12.07.2017 23:09 | 612 | Erkan Sancak (CFO)
Kanada Jeotermal Enerjiye Yatırım Yapmaya Devam Ediyor

Kanada Jeotermal Enerjiye Yatırım Yapmaya Devam Ediyor

Kanada nın sermaye havuzu şirketi Borealis GeoPower,  Kanadalı P-Kare jeotermal şirketini geçtiğimiz haftalarda satın aldığını duyurdu. Yenilenebilir enerji sektöründeki yatırımcılar için bu iyi bir haber.


Jeotermal enerjinin geleceği, gittikçe bilinçlenen insanların fosil yakıtlardan uzaklaşması ya da fosil yakıtları tamamen ortadan kaldırmasıyla birlikte hızla büyümesi bekleniyor. Bu, çevre, yenilenebilir enerji endüstrisi ve tüketici ile yatırımcılar için çok iyi olacaktır.

Jeotermal enerji, diğer yenilenebilir kaynaklar gibi temiz ve sürdürülebilir, rüzgar ve güneşin aksine depolama pilleri gerektirmez. Jeotermal enerji  yılın 365 günü 24 saat elektrik enerjisi ve ısı kaynağı olarak sürekli kullanılabilir.

 

Sektörde Yeni Güç- Borealis GeoPower

Kanada'da yüksek kaliteli jeotermal kaynaklara sahipken, jeotermal enerji son yüzyılda dünya genelinde kullanılmaya devam ediyor, Kanada bu kaynağı geliştirmek için çok şey yapmadı. Artan karbon vergileri, yiyecek maliyetinden elektrik, ısıtma ve daha fazlasına kadar her şeyi etkiliyor; bunlara rağmen jeotermal enerji her zaman daha iyi görünüyor.

Bu amaçla, 2007 yılında Kanada'nın bünyesinde yüksek sıcaklık jeotermal projeleri geliştirmeye odaklanan özel bir Kanadalı şirket olan Borealis GeoPower kuruldu. Aslında Borealis, Kanada'da jeotermal alanda araştırma ve geliştirme gerçekleştiren tek şirkettir.

Ar-Ge araştırmalarda da geniş kapsamlı araştırmalar yapmaktadır. Kanada, jeotermal enerji üretiminde dünya lideri olma ve geliştirilen teknolojileri ve yenilikleri uluslararası topluluğa paylaşma imkânı sunmaktadır.

Kanada'nın jeotermal enerji kaynakları

Kanada'nın batı bölgelerinde jeotermal enerjinin gelişimi için bir sebebi var. Batı Kuzey Amerika Pasifik Okyanusu'nun "ateş çemberi" nin bir parçasıdır ve British Columbia, jeotermal enerjinin üretilebildiği birkaç volkanik bölgeye sahiptir.

Borealis GeoPower Calgary'de faaliyetini devam ettirmekte, ancak British Columbia'da iş yapıyor olsa da, 'Alberta'nın BC gibi bir jeotermal programı yoktur. Jeotermal bir programa sahip bir il, jeotermal şirketlerin, petrol ve gaz şirketleri ile konumlar için rekabet etmesi gerekmediği anlamına gelir

Borealis GeoPower'ın baş jeologu Craig Dunn, "Bu büyük bir engel" dedi. "Alberta'da kalkınma için jeotermal bir politika eksikliği nedeniyle, kendimiz de dahil olmak üzere bir takım geliştiricilere bu pazara yaklaşma konusunda endişeli."

2015 yılında Borealis GeoPower , BC, Valemount'ın güneyinde Canoe Reach'ta, BC Terrace'ın güneyindeki Lakelse Gölünde Kitselas First Nation ile jeotermal enerji projeleri geliştirmeye başladı . Bu yeni gelişen projelerin hükümeti, federal düzeyde bir enerji kaynağı olarak jeotermal alana daha fazla ilgi göstermesi için başlatması umuluyor.

 

Jeotermal enerji projelerine yapılan yatırımlar iyi görünüyor

Bir yatırımcının jeotermal enerji projesine herhangi bir miktarda para harcamadan önce bakması gereken bir çok şey var. 

 Dig The Heat'e göre, Jeotermal, geleceğin yenilenebilir enerji dalgasının bir parçasıdır ve geleceğin yeni düşük karbon salınımlı enerjisi ile dünyada ekonomiyi olumlu yönde etkileyecektir.

Kaynak İçin Lütfen Tıklayınız 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler