Limak Enerji Portföyüne Jeotermal Enerji Kaynaklı Santrallerinide Dahil Etmeyi Planlıyor

14.02.2017 11:34 | 1057 | Erkan Sancak (CFO)
Limak Enerji Portföyüne Jeotermal Enerji Kaynaklı Santrallerinide Dahil Etmeyi Planlıyor

Limak Enerji Portföyüne Jeotermal Enerji Kaynaklı Santrallerinide Dahil Etmeyi Planlıyor

Sektörde başarılı projelere imza atan ve bugün portföyündeki lisanslı santrallerin kurulu gücü 3000 MW’ı geçen Limak Enerji Üretim Grubu, hedef büyütüyor. Üretimdeki kurulu gücünü 5000 MW’a çıkarmayı hedefliyen marka, aynı zamanda portföyüne yenilenebilir enerji kaynaklı santralleri dahil etmeyi planlıyor.

Türkiye’nin önemli yatırımcılarından biri olan Limak Enerji, üretimdeki kurulu gücünü 5000 MW’a çıkarmayı ve mevcut HES-Doğal Gaz-Kömür bazlı elektrik üretim portföyüne güneş, jeotermal vb. yenilenebilir kaynaklı santralleri de dahil ederek üretim portföyünü çeşitlendirmeyi hedefliyor. Limak Enerji HES Üretim Grubu Genel Müdürü Taner Ercömert “hedeflediğimiz bu yolda faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz” diyor.

Limak Enerji, enerji alanında önemli yatırımlara imza atıyor ve portföyündeki enerji miktarını artırıyor. Bu kapsamda Limak Enerji’nin enerji vizyonu ve enerji üretim kapasitesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Limak Enerji Üretim Grubu sektördeki faaliyetlerini hızla ve büyük bir başarıyla sürdürüyor. HES’lerle başladığı ve halen başarıyla yürüttüğü elektrik üretimi faaliyetlerine bilahare doğal gaz ve kömür bazlı termik santralleri dahil eden Limak Enerji Grubu halen Enerji Üretimi, Dağıtımı, Satışı ve Ticareti olarak enerji sektöründeki tüm alanlarda faaliyet göstermektedir ve faaliyet gösterdiği tüm alanlarda ülkemizin en büyükleri arasında yer almaktadır. Limak Şirketler Grubunun  portföyündeki lisanslı santrallerin kurulu gücü 3000 MW’ı geçmiştir. Biz 2007’de Limak’a geldiğimizde şirketler grubumuzun işletmedeki santral kurulu gücü (işletmedeki 2 HES ile) sadece 26 MW’tı.  Yönetim kurulu başkanımızın belirlediği hedef çerçevesinde üretim kapasitemizi büyütmek ve enerji sektöründe önemli bir paya sahip olmak amacıyla çalışmalarımızı yoğunlaştırdık, geçtiğimiz 9 yılda hem portföyümüzdeki santral adedini hem de kurulu gücümüzü artırdık. Böylece Aralık 2015 itibarıyla lisanslı santrallerimizin kurulu gücü (ortaklı olduğumuz projelerle birlikte) 3084 MW’a ulaştı, lisanslı enerji üretim santrali projelerimizin halen 2969 MW’lık bölümü işletmededir.  Enerji grubumuz elektrik üretim kapasitesinde ülkemizin en büyük 5 grubu arasındadır.

 

Haberin Tamamı ST Elektrik Enerji Dergisi

Kaynak : http://www.haberortak.com  

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler