AB Ortak Enerji Pazarını Oluşturuyor

27.02.2015 11:10 | 946 | Erkan Sancak (CFO)
AB Ortak Enerji Pazarını Oluşturuyor

Avrupa Birliği dünyanın en büyük enerji müşterisini oluşturuyor.
 
İstanbul, 26 Şubat (DHA) - "Her Avrupalı için güvenli, sürdürülebilir, rekabetçi, erişilebilir enerji" sloganıyla yola çıkan Avrupa Komisyonu, toplam 400 milyar euro büyüklüğünde dünyanın en büyük enerji müşterisini oluşturmak için harekete geçti.

 

 

AB böylece ortak enerji pazarında daha fazla entegrasyon sağlamayı, enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı, iklim ve yenilenebilir enerji hedeflerinin yakalanmasına yardımcı olmayı hedefliyor. Avrupa Komisyonu'nun Enerji Birliği'nden sorumlu üyesi Maros Sefcovic, planlarının bu alanda yarım yüzyıldan uzun bir süredir gündeme gelen en iddialısı olduğunu söyledi.

Enerji Birliği kavramını 2014 yılında AB gündemine taşıyan ve siyasi öncelikleri arasında sıralayan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker için bu yeni stratejinin hayata geçirilmesi vereceği en önemli sınavlardan biri olacak.

Enerjisinin yüzde 53'ünü ithal eden AB için yılda 400 milyar euro harcama yapıyor. Avrupa enerji şebekesinin enterkonnektivitesinin tamamlanması yılda tüketicilere yaklaşık 40 milyar euro tasarruf sağlayacak. AB enerji sektörüne 2020 yılına kadar 1 trilyon euro yatırım yapılması hedefleniyor.

Avrupa'da yenilenebilir enerji sektörünün yıllık cirosu 129 milyar euroyu buluyor ve 1 milyonun üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. AB'nin yenilenebilir enerji sektöründe küresel yatırım üstünlüğünü koruması gerekiyor. AB'de 1990-2011 döneminde sera gazı emisyonları yüzde 18 oranında azaltıldı. 2030 yılı için ise hedef en az yüzde 40

AB'deki enerji gelişmelerini değerlendiren İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Proje Müdürü Çisel İleri, Enerji Birliği konusunda, tek tedarikçiye olan bağımlılığın azlamasıyla Türkiye'yi doğrudan ilgilendiren Güney Gaz Koridoru'na ilişkin çalışmaların hızlandırılması gerektiğini vurguladı.

İleri bu kapsamda çeşitli düzenlemelerin yapılması gerektiği ifade ederek, "Enerji sektöründeki ayrıştırma ve enerji düzenleyicilerinin bağımsızlığı gibi alanlardaki mevcut kurallara mutlak suretle uyulmasının sağlanması, uyulmaması halinde gerekli yasal işlemlerin yapılması; daha entegre, daha yenilenebilir kaynaklardan beslenen bir elektrik piyasasının yeniden düzenlenmesi; enerji iç pazarına yönelik kamu müdahalelerinin gözden geçirilmesi, çevreye zararlı sübvansiyonların ortadan kaldırılması bu kapsamda ele alınıyor" dedi.

İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan da, Enerji Birliği'nin AB'yi yeni yüzyılda güçlü kılacak en önemli adımlardan biri olduğunu söyledi. Enerji arzı güvenliği, enerji verimliliği, çevre dostu enerji kullanımı ve rekabetçi bir enerji piyasasının tüm güçlü ekonomiler için vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Vardan, AB katılım müzakerelerinde enerji başlığının açılmasının önündeki engellerin kaldırılması çağrısında bulundu.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler