Aydın Jeotermalle Aydınlanacak

28.11.2014 23:13 | 1060 |
Aydın Jeotermalle Aydınlanacak

Yerin yaklaşık 300 metre altında bulunan zengin sıcak su kaynaklarına sahip Aydın'da hizmete giren Avrupa'nın en büyük ikinci jeotermal enerji santrali, 2015 yılında kentin tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak düzeye ulaşacak.

Jeotermal enerjide Türkiye'nin en yüksek rezervlerine sahip olduğu tahmin edilen Aydın'da jeotermal enerji santrali yatırımları hızla devam ediyor. Türkiye'nin ilk özel jeotermal santralinin 2006 yılında kurulduğu kentte, bu alandaki yatırım miktarı 2015 yılında devreye girecek santralle 1 milyar 500 milyon dolara ulaşırken, yaklaşık üretimin ise yıllık 2 milyar 700 milyon kilovata çıkartılması hedefleniyor.

Aydın'a bu alanda yapılan yatırımlardan en büyüğü "Efeler Jeotermal Enerji Santrali" ise kentin enerji yapılanmasını değiştirecek boyutta önem taşıyor. Yatırımla ilgili AA muhabirine açıklama yapan İşletme Müdürü Ergün İşler, Aydın'ın Buharkent'ten Didim'e kadar zengin yer üstü ve yeraltı kaynaklarına sahip olduğunu belirtti.

Kentin jeotermal ile aydınlanması, ısınması için önemli adımlar attıklarını, bu alanda Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ise 2. büyük santralini devreye alarak toplam üretim kapasitelerini şu etapta 70 megavat/saate çıkardıklarını anlatan İşler, diğer etapların da devreye girmesiyle saatte 232 megavatlık bir üretime ulaşacaklarını belirtti.

Yıllık 1 milyar 920 milyon kilovat elektrik üretimi

Efeler santralinin 2015'de devreye girecek etaplarıyla yıllık 1 milyar 920 milyon kilovat elektrik üretimi gerçekleştireceğini bildiren İşler, şöyle konuştu: "Efeler jeotermal santral yatırımının üçüncü aşaması Ocak 2015'de, takip eden diğer aşamaları ise her dört ayda bir devreye girerek üretime geçecek.

Santral 2015 yılında, bölgedeki 825 bin konut ve iş yerinin bir yıllık elektrik ve ısınma ihtiyacını jeotermal enerji kaynağından karşılayacak kapasiteye ulaşacak. Türkiye'nin toplam jeotermal enerji üretiminin yüzde 25'ini gerçekleştirme hedefindeyiz.

Bu Aydın için çok büyük bir ekonomik kazanç. Yerli enerji aynı zamanda cari açığın küçültülmesine, enerjideki dışa bağımlılığın azaltılmasına etkisiyle Türk ekonomisine de büyük katkı sağlayacak."

Efeler'ye yapılan yatırımın 1 milyar dolar olduğunu ifade eden İşler, doğal enerjide jeotermalın yanında yıllık toplam 770 milyon kilovat enerji üretecek rüzgar ve hidroelektrik santrali yatırımlarının da devam ettiğini bildirdi.
   

Kaynak: AA

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler