Dosyalar

Kanada: Alberta'daki Jeotermal Enerji Muazzam Potansiyel Barındıyor


Yazar: Nick Martin

Kanada: Alberta'daki Jeotermal Enerji Muazzam Potansiyel Barındıyor

Yenilikçi teknolojiler, mal ve hizmetleri daha iyi, daha ucuz ve daha önce hiç öngörülmeyen şekillerde sağlamaya söz veriyor. Ancak çoğu zaman bu teknolojiler düzenleyici eğrinin önündedir ve yanıltıcıdır çünkü düzenleyici çevre onları dışarıda bırakacak şekilde tasarlanmıştır. 

Bir örnek dağıtılan elektrik üretimi için jeotermal enerjidir. Dünya'nın doğal ısısı olarak tanımlanan jeotermal enerji yenilenebilir, kontrol edilebilir ve temizdir. Dağıtılmış üretim - elektriğin tüketileceği yerde veya yakınında küçük ölçekli elektrik üretimi - dünyanın elektrik şebekeleri hakkında nasıl düşündüğünü yeniden şekillendiriyor. Her ikisi de Alberta'daki göreceli yeniliklerdir

 

Alberta’da düşük emisyonlu, güvenilir elektrik ihtiyacının artmasıyla birlikte, jeotermal enerji büyük bir fırsat sunmaktadır. Mevcut petrol ve gaz endüstrisi ve jeotermal sondajları ile ilgili önemli teknik uzmanlık ile birlikte, eyaletin jeotermal endüstrisinden yararlanmak ve geliştirmek açısından önem arzetmektedir.

Ancak, Alberta’nın düzenleyici ortamı henüz hem jeotermal gelişimi hem de dağıtılmış elektrik üretimi için uyarlanmamıştır. Uygun bir düzenleyici çerçeve olmadan Alberta, jeotermal ve dağıtılmış enerji kaynaklarından yararlanmada diğer diğer alanlarında gerisinde kalmaya devam edecektir.

Bu makalede, yenilikçi teknolojilerin Alberta’nın düzenleici ortamı tarafından nasıl ele alınabileceğini anlamak için yeni bir jeotermal elektrik teknolojisi olan Eavor Loop test örneği olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, bulgular bu özel teknolojiye özgü değildir. Jeotermal enerjiyi kullanmak isteyen ya da Alberta’da küçük ölçekli dağıtılmış elektrik üretmek isteyen herhangi bir teknolojiye başvurulabilir.

Alberta’nın çalışma yasaları henüz jeotermal gelişmeyi düzenlememektedir. Jeotermal geliştiriciler için önemli belirsizlikler var. Jeotermal kaynakların yasal bir tanımı bulunmamakta olup, kimin sahip olduğu veya kalkınma haklarının nasıl elde edilebileceği net değil. Jeotermal gelişmeyle ilgili fiziksel aktivitelerin nasıl düzenleneceği de net değildir. Bu konularda ki belirsizlik, Alberta’nın başka bir temiz enerji kaynağı oluşturmasını engellemektedir.

Alberta’nın jeotermal kaynaklardan yararlanmak için, ayalet, sorumu gelişime olanak tanıyan, yatırım netliğini sağlayan ve teknolojnin agnostik olduğu, yani gelişmekte olan jeotermal teknolojilerin geniş çaplı ve sürekli değişen bir yasal çerçeve geliştirilmelidir.

Raporun tamamını PDF olarak indirebilirsiniz.

Kaynak

 

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.