Dosyalar

Şili Hükümetinin Jeotermal Potansiyeli


Şili Hükümetinin Jeotermal Potansiyeli, Dr.Fatih Birol
 
Şili hükümeti, jeotermal arama ve kullanma çerçevesinin geliştirilmesi de dahil olmak üzere çeşitli politika ve önlemler yoluyla farklı pazar bölümlerinde yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimini teşvik etmektedir. 2013-14 yılları arasında hükümet, IADB tarafından uygulanan jeotermal arama (MiRiG) 'de Risk Önleme Programına 50 milyon dolar ve 3 milyon dolarlık bir süre için 3 milyon dolar olarak belirlenen "Temiz Teknoloji Fonu" (CTF) ile 53 milyon dolar kazandı Teknik Yardım Programı, Dünya Bankası tarafından uygulanmaktadır.
 
2015 yılında hükümet ve CTF, MiRiG'ye 25 milyon dolar daha eklemeyi kabul etti. Dünya Bankası, Banka'nın Enerji Sektörü Yönetim Yardım Programı'ndan (ESMAP), teknik yardım projesine ek olarak 500 000 USD katkıda bulundu. MiRiG, Cerro Pabellon projesiyle ilk faydalanıcı olarak uygulanmaktadır (Enel Green Power ve Ulusal Petrol Şirketi, ENAP tarafından kurulan Empresa Geotermica del Norte S.A'ya aittir). Diğer iki proje, Mariposas (EDC) ve Licancura III (Transmark) da seçildi.
 
Dünya Bankası, ESMAP finansmanı ile Mart 2015'ten bu yana aşağıdaki konularda teknik yardım programında çalışmaktadır: Teknik belgeler ve / veya düzenleyici destek. 169 Yerli ve Kabile Halkları Sözleşmesi ve jeotermal sömürü başvuruları için istişare süreci çerçevesinde Nikaragua'ya teknolojik bir ziyaret. Şili jeotermal endüstrisinin sondaj ekipmanı ve hizmetlerini verimli bir şekilde kira için nasıl koordine edileceğini değerlendiren bir çalışma çağrısı yapın. Jeotermal enerji gelişiminin birbirine bağlı elektrik sistemleri üzerindeki sistematik etkisini analiz etmeyi amaçlayan kamu-özel bir kuruluş olan Jeotermal Enerji Çalışma Tablosu'nun yaratılması, ayrıca kısa ve uzun vadede potansiyel faydalar ve ortak faydalar ve gerekli araçlar onun gelişimi için.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.