Dosyalar

Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş., Dora-3 Jeotermal Enerji Santrali Çevre Yönetim Planı


Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş., Dora-3 Jeotermal Enerji Santrali Çevre Yönetim Planı

 

Aydın İli Köşk İlçesi, Yavuzköy Köyü, Kuruçeşme Mevkii 2x17 MWe Dora-3 Jeotermal Enerji Santrali Çevre Yönetim Planı

 

Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş. (MEGE) 1999 yılında MB Holding A.Ş.nin bir parçası olarak kurulmuştur ve 19 Ağustos 2010 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan DORA-3 JES (EÜ/2709-12/1680) için 02.08.2031 yılına kadar geçerli olan Elektrik Üretim Lisansı almıştır.

Son yıllarda Türkiye’de jeotermal kaynakların kullanımı büyük bir hızla artmıştır. Jeotermal enerji dünyadaki alternatif yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Jeotermal enerji çevre kirliliğine neden olmaz, yenilenebilir, sürdürülebilirdir, yerel bir enerji kaynağıdır ve çevre dostudur.

Türkiye’de jeotermal enerji kurulu gücü 2005 yılında 17 MWe'ten 2011'in sonunda 114.2 MWe'ye ulaşmıştır. Ayrıca EPDK tarafından ilave olarak 279.77 MWe kapasitede lisans verilmiştir. MEGE Aydın – Salavatlı jeotermal sahasında 33 km2’lik bir rezervde konuşlanmıştır ve bu ruhsatlı sahada (J-550 Salavatlı Jeotermal Sahası) jeotermal enerji üretimi için jeotermal ruhsatına sahiptir. Rezervuar modellemesi çalışmalarına göre Aydın Salavatlı jeotermal sahası yaklaşık 100 MWe potansiyel kurulu güç kapasitesine sahiptir. MEGE ilk projesi olan DORA-1 JES (Jeotermal Elektrik Santrali) 2006 yılından bu yana 7.95 MWe kurulu kapasite ile ve ikinci JES olan DORA-2 JES 2010 yılından bu yana 9.5 MWe kurulu kapasite ile işletmektedir. DORA-1 JES'in inşasından sonra rezervuar basınçları ve rezervuar kapasitesi işletme esnasında özellikle ilk iki yılda izlenmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden uzmanlar DORA-2 ve DORA-3 JES’leri için yeni kuyu lokasyonları değerlendirmesinde bulunmuştur. DORA-1 JES’in işletimi esnasında DORA-2 JES için açılmış olan sondajlarda rezervuar özellikleri izlenmiştir ve ayrıca, DORA-1 ve DORA-2 JES’lerinin işletimi esnasında yeni açılan kuyulardan mevcut rezervuar özellikleri halihazırda izlenmeye devam edilmektedir. Hali hazırda AS-5 ve ASR-3 kuyuları gözlem kuyusu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca DORA-1 ve DORA-2 JES’leriin işletimi esnasında mevcut üretim ve reenjeksiyon kuyuları arasında herhangi bir etkileşim gözlemlenmemiştir.

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.